Kontaktujte nás

Unikátne CT skenovanie troch soch Majstra Pavla v spišskonovoveskej nemocnici

Rok 2017 bol vyhlásený za rok Majstra Pavla z Levoče. Pripomíname si tým 500. výročie od inštalácie jeho najväčšieho diela - levočského oltára v chráme Svätého Jakuba v Levoči.

Pri tejto príležitosti sa reštaurátorom naskytla nevídaná možnosť. Predtým ako obnovia tri sochy zo súsošia Kalvárie umiestneného v kostole Nanebovzatia v Spišskej Novej Vsi, ich poslali na 3D diagnostiku. V spišskonovoveskej nemocnici Svet zdravia bolo v piatok poriadne rušno. Pacienti tam na chodbách stretávali Ježiša Krista, Pannu Máriu aj Apoštola Jána.

Za technickú časť projektu je zodpovedný reštaurátorský ateliér zo Spišského Podhradia pod vedením Štefana Siváňa. V rámci úvodnej časti je potrebné predmetné sochy zanalyzovať. Preto ateliér oslovil nemocnicu a požiadal ju o vnútornú diagnostiku materiálovej štruktúry v 3D modeli. Tú zabezpečí počítačový tomograf (CT) vďaka neinvazívnemu röntgenovému žiareniu. Výsledok tejto analýzy bude dôležitá informácia, či sú vnútorné časti sôch v dobrom stave, či sa tam nenachádzajú trhliny, kovové časti alebo kazy spôsobené červotočom. Súčasne sa tiež ukáže, či boli sochy vyrobené z jedného alebo z viacerých kusov dreva.

„Pre našu nemocnicu je česť zúčastniť sa na unikátnom projekte záchrany vzácnych sôch Majstra Pavla z Levoče. Aj keď to bola pre rádiológov nová skúsenosť, nezľakli sa jej. Ukázalo sa, že počítačový tomograf si rovnako dobre poradí so zobrazením vnútornej štruktúry dreva ako pri ľudskom tele," doplnila Renáta Šuláková, riaditeľka nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Presné výsledky z CT diagnostiky budú reštaurátori analyzovať v najbližších dňoch už na svojich počítačoch. Po nich začnú so samotnými reštaurátorskými prácami.

Tie by mali byť hotové do konca novembra 2017. Financie na obnovu súsošia získal Farský úrad v Spišskej Novej Vsi vďaka hlasovaniu verejnosti na internete. Nadácia VUB banky vyhlásila grantový program Poklady môjho srdca, v rámci neho sa o finančné prostriedky uchádzalo niekoľko pamiatok. Najviac hlasov a 30-tisíc eur napokon získalo Súsošie Kalvárie.