Kontaktujte nás
Krajsí deň

Vyberte si nemocnicu

Krajší deň v Humennom

Dobrovoľnícka skupina Krajší deň je združenie, ktoré má za cieľ spríjemniť pacientom našej nemocnice (dospelým aj deťom) chvíle strávené v našom zariadení a ponúknuť im "ľudskú prítomnosť."

Pôsobíme v rámci Nemocnice Humenné na oddelení dlhodobo chorých (ODCH) a pediatrie a snažíme sa o celkové skvalitnenie celkových služieb v našej nemocnici.


Poslaním DS Krajší deň je zlepšiť pobyt v nemocnici dospelým aj detským pacientom, zmierniť ich utrpenie, prinášať zmenu atmosféry v zariadení. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky nezištne darujú časť svojho voľného času v prospech pacientov a pacientok,. Robia im spoločnosť pri lôžku, vypĺňajú voľný čas, rozptyľujú pochmúrne myšlienky, jednoducho ich sprevádzajú rôznymi aktivitami (prechádzky, čítanie, hry, rozhovor, tvorivé dielničky).

Katka Knechtova - ambasadorka Krajsieho dna2.jpgAmbasádorkou dobrovoľníckych centier Krajší deň sa stala speváčka Katarína Knechtová.

„Som veľmi rada, že môžem osobne podporiť túto peknú myšlienku. Viem sa vcítiť do malých a veľkých pacientov, ktorí sú nútení stráviť nejaký čas v nemocnici a verím, že aj ja svojou prítomnosťou budem spestrením a psychickou podporou pre týchto ľudí,“ povedala Katarína Knechtová pri oficiálnom predstavení dobrovoľníckych centier Krajší deň.


V decembri 2016 nám bol Platformou dobrovoľníckych centier a organizácii udelený certifikát, ktorý potvrdzuje, že spĺňame základný štandard kvality manažmentu:

certifikat.jpg

 
Pravidelné dobrovoľníctvo

Pravidelní dobrovoľníci a dobrovoľníčky prichádzajú spravidla 1x týždenne, vždy v konkrétny dohodnutý deň na 1-2 hodiny a venujú sa týmto činnostiam:

Sprevádzanie pacientov: Dobrovoľníci a dobrovoľníčky pravidelne navštevujú pacientov a pacientky na ODCH a pediatrii s cieľom spríjemniť im pobyt v nemocnici. Prichádzajú v poobedných hodinách na pacientske izby a ponúkajú im svoju tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, čítanie knihy. Celý priebeh návštevy prebieha vždy podľa predstáv pacientov a pacientok.


Vedenie tvorivých dielní

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky malým pacientom na oddelení pediatrie ponúkajú zapojiť sa do pravidelných tvorivých dní. Spoločne vyrábajú výrobky, vzájomne si vymenia nápady, podelia sa o svoje talenty. Väčšinou sa stretnú spravidla dvaja dobrovoľníci s vybranou skupinkou detí a po dohode si vyberú kreatívnu činnosť  pri ktorej sa veľakrát rozprúdia vzájomné rozhovory vďaka ktorým detičky nachvíľu zabudnú, že sú v nemocnici.


Hranie spoločenských hier

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky navštevujú pacientov a pacientky na ODCH a pediatrii, kde im ponúkajú možnosť zahrať si spoločneksé hry. V ponuke sú karty, dáma, človeče...
Spravidla sa objaví práve hráčske nadšenie a sú z toho príjemné zážitky.


Ponuka teplých nápojov

Doobeda pacientom a pacientkam v čakárni na hematologických ambulanciách dobrovoľníci a dobrovoľníčky spríjemňujú čakanie na vyšetrenie alebo terapiu ponukou kávy a čaju. Úsmev, milé slovo a šálka kávy alebo čaju poteší nejedného človeka, odbúra nervozitu z dlhého čakania.


Mobilná knižnica

Pri tejto aktivite dobrovoľník/dobrovoľníčka pravidelne navštevuje viaceré oddelenia a ponúka pacientom a a pacientkam knihy na požičanie. Veľakrát pritom nájdu spoločné témy na rozhovor.

Príležitostné dobrovoľníctvo

V DS Krajší deň nájdu uplatnenie dobrovoľníci a dobrovoľníčky aj príležitostne. V našej nemocnici s nimi organizujeme rôzne podujatia. Zmena atmosféry nemiocnice sa deje vďaka rôznym koncertom, divadelným predstaveniam, umeleckým zážitkom.

Tešíme sa sa aj na spoluprácu s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami, fotografmi, grafikmi a ľuďmi ochotnými pomôcť akoukoľvek formou.

Naši dobrovoľníci

Momentálne pracuje v našom dobrovoľníckom centre 21 dobrovoľníčiek.  Venujú sa detským pacientom na oddelení pediatrie a seniorom na oddelení dlhodobo chorých.

Sú to vzácní ľudia, väčšinou mladé dievčatá - študentky, ktoré sa rozhodli prichádzať na oddelenia nezištne, len tak pre dobrý pocit.

Menovite: Karin Zozuličová, Zuzka Palaštová, Kika Čiefová, Betka Bačišinová, Terezka Misárová, Sandra Taligová , Evka Matovčíková, Nika Ficíková, Peťka Chmeľová, Lucia Magočová , Majka Kuľhová, Ivanka Korucová, Ivanka Bodnárová. 

Mimoriadnej úcty sú hodné dámy, ktoré  majú aj pracovné povinnosti a starosti o domácnosť  a napriek tomu prichádzajú pravidelne a nechávajú pri chorých kus seba. Sú to: Helenka Kováčová, Evka Sninská, Janka Pavlovčíková, Milka Macková, Anička Rimárová, Grétka Lovišková,  Marianka Zozuličová a Gabika Haburajová.

V rámci príležitostného dobrovoľníctva úspešne spolupracujeme so:

  • Súkromnou základnou umeleckou školou Múza Humenné
  • Spojenou cirkevnou školou Duchnovičova 24 Humenné
  • Súkromnou pedagogickou a sociálnou akadémiou EBG Humenné   

Brožúrka

 Stiahnite si krátku brožúrku o dobrovoľníckej skupine Krajší deň v Humennom:

brozura_cover.jpg

Stiahnúť brožúrku (842 KB)

 

Staňte sa dobrovoľníkom

+421 918 122 654

Veľmi si želáme, aby mali naši pacienti v nemocniciach Sveta zdravia s dobrovoľníkmi Krajší deň.

Captcha obrázok

Kontakt

Humenné:

Jana Copková
E-mail: krajsiden.he@svetzdravia.com
Tel: +421 918 122 654
Web: www.svetzdravia.com/krajsi-den/humenne


Adresa:

Nemocnica A. Leňa Humenné, a.s.

Nemocničná 7, 066 01 Humenné