Kontaktujte nás
Krajsí deň

Vyberte si nemocnicu

Dobrovoľníci z Krajšieho dňa pomáhajú už aj v trebišovskej nemocnici

Katarína Knechtová venovala projektu svoju pieseň Motýľ Hlavolam

Trebišov 3. mája 2017

Sieť nemocníc Svet zdravia predstavila projekt nových dobrovoľníckych centier Krajší deň v prvých nemocniciach v Humennom a v Banskej Štiavnici ešte v novembri minulého roka. Dnes oficiálne spúšťa tento projekt aj v trebišovskej nemocnici.

Jeho hlavným cieľom je spríjemniť dospelým a detským pacientom chvíle strávené v nemocničnom zariadení, prinášať pozitívnu atmosféru do oddelení a do pacientskych izieb. Takmer 40 externých zaškolených dobrovoľníkov nezištne venuje časť svojho voľného času v prospech pacientov. Celý priebeh návštevy dobrovoľníkov je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, čítanie knihy, hranie spoločenskej hry alebo o vedenie tvorivých dielní. Táto spolupráca s dobrovoľníkmi je súčasťou väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou odbornej profesionálnej starostlivosti v celej sieti Svet zdravia. Speváčka Katarína Knechtová, ktorá je od začiatku hlavnou ambasádorkou projektu, pri tejto príležitosti venovala dobrovoľníkom svoju pieseň Motýľ Hlavolam.

Dobrovolnici Krajsi den  v TV.jpg

V rámci centra Krajší deň pôsobí aktuálne v trebišovskej nemocnici takmer 40 dobrovoľníkov. Svoju aktivitu zameriavajú primárne na pacientov v detskom oddelení, respektíve na pacientov seniorov v oddeleniach pre dlhodobo chorých pacientov.

Dobrovoľníkom v nemocnici je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom v zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici.

Odporúčaný profil dobrovoľníka:

  • vek 17 rokov a viac;
  • dobrý zdravotný stav;
  • správna dávka sebareflexie, empatie a trpezlivosti;
  • pozitívne naladený;
  • ochotný aspoň jedenkrát do týždňa navštíviť pacientov nemocnici na jednu až dve hodiny.

Prvé dobrovoľnícke centrá Krajšieho dňa sa otvorili v Nemocniciach Svet zdravia Humenné a Banská Štiavnica v novembri 2016. Za ten čas nemocnice (vrátane pilotnej prevádzky v Trebišove) zaznamenali:

  • počet aktívnych dobrovoľníkov: 66;
  • počet odpracovaných hodín dobrovoľníkmi: 693 hodín, na jedného 10,5 hodiny;
  • počet pacientov, ktorým sa dobrovoľníci venovali individuálne alebo skupinovo: 759.

„Projekt dobrovoľníctva je súčasťou väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou odbornej profesionálnej starostlivosti v nemocniciach Sveta zdravia. Dobrovoľnícka činnosť je súčasťou prosociálneho správania a výrazom súcitu s inými ľuďmi. Je to prejav altruizmu, cítenia a myslenia pre iných ľudí. Rozhodnúť sa pre službu chorým deťom a dospelým v akomkoľvek smere je hodné nesmiernej úcty a obdivu. Veľmi si želáme, aby mali naši pacienti v nemocniciach s dobrovoľníkmi krajší deň," zdôraznila Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia.

_IFR6138.jpg

Veľmi dôležité je komunikovať s chorými ľuďmi pozitívne a s orientáciou na zdravé veci, na pekné spomienky z ich života a sprostredkovať im dianie z ich mikroregiónu. Každý dobrovoľník sa môže s jeho vybraným pacientom podeliť o svoje koníčky a pomôcť vyplniť čas človeku v náročnej životnej situácii, akou hospitalizácia, prirodzene, je.

„Zmysluplné trávenie času zlepšuje psychickú pohodu pacientov a tým napomáha liečebnému procesu. Verím, že o tento komunitný projekt prejaví záujem čo najviac dobrovoľníkov. Som presvedčený, že ich nezištnú pomoc a nasadenie ocenia všetci naši pacienti a že práve na pôde nemocnice vznikne medzi ľuďmi tohto regiónu ešte intenzívnejšie sociálne puto," vysvetlil Juraj Bazár, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Trebišov.

_IFR6123.jpg

Ambasádorkou dobrovoľníckych centier Krajší deň je od začiatku speváčka Katarína Knechtová. Pri príležitosti trebišovského predstavenie venovala všetkým dobrovoľníkom svoju pieseň Motýľ Hlavolam.

„Táto pieseň je pôvodne o vzťahoch medzi mužmi a ženami. Je pozitívna, má energiu, a preto si myslím, že sa k projektu hodí. Verím, že každému dobrovoľníkovi jej melódia pripomenie, že pomáhať je prirodzené a nie je to žiadny hlavolam," doplnila Katarína Knechtová.

Katka Knechtová v nemocnici TV.jpg

Bližšie informácie vrátane potrebných kontaktov na dobrovoľnícke centrá Krajší deň v Humennom a v Banskej Štiavnici pre prípadných záujemcov: www.krajsi-den.sk.